kursy języka angielskiego w Hiszpanii - Walencja

Europass Florence
Walencja

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants learn to develop their own self-paced online course to cover secondary topics or assist their students with additional learning support to make the process more fluid and enjoyable. They also acquir crucial knowledge about managing their course in a Learning Management System, as a way to innovate and support the traditional school education. The participant discover new ways to incorporate technology into their lessons. To accomplish this, they learn how to use software, platforms, and apps to communicate, manage groups, and foster collaboration.

REQUIREMENTS:
Suggested computer proficiency: Internediate.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Digital learning intro
2) Tuesday – Create visual presentations with PowerPoint
3) Wednesday – Create video clips and formative and summative assessment
4) Thursday – Structure a self-paced module
5) Friday – Structure a self-paced course

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Technology in the clasroom
7) Tuesday – Managing a Classroom though Web Platforms and Mobile Devices
8) Wednesday – Understanding social media platforms
9) Thursday – How to use Educational Apps
10) Friday – Importance of communication

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided walks, museum visits, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

Jardines del Turia, El Micalet, Fallas, La Lonja de la Seda, El Carmen, Plaza de toros *, Cabañal, Museo de bellas artes y jardines de monforte, Cac museo fallero

* zajęcia dodatkowo płatne

choose course option:

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.