Barcelona - kurs języka angielskiego

Europass Florence
Barcelona

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants learn about the latest classroom management techniques that encourage discussion and problem-solving. They also became familiar with the concept of a flipped classroom and other teaching methods centered on boosting motivation. They acquire an understanding of group dynamics by discovering how tensions, alliances and relational struggle can interfere with learning. They also learn to encourage active listening, empathy and emotional literacy, and how to transform conflicts into growth opportunities.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction and classroom management
2) Tuesday – Monitoring and reflection
3) Wednesday – Vision and mission statements
4) Thursday– Motivation
5) Friday - Classroom diversity

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Classroom management
7) Tuesday – Importance of teamwork
8) Wednesday – Diffusing conflict
9) Thursday – Practical strategies for the classroom
10) Friday – Reflective teaching and course closure

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

city tour/walk, country walk/trekking, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, guided walks, pub and restaurant evenings, sightseeng

Gracia Barrio, La Pedrera, Casa Amatller, Poble Espanyol, Casa Batlló, Aquarium, Montjüic Castle, Picasso Museum, Park Güell

* zajęcia dodatkowo płatne

choose course option:

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.