Barcelona - kurs języka angielskiego

Yoga and Meditation for Educators – EPB-S
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this 30 hours course, the participant develop an understanding of how practicing yoga can enhance their ability to maintain a favorable climate in their school community and support resilience both in and out of the classroom. Moreover, they are provided with useful tips on introducing children and teens to yoga and meditation techniques. While joga practice is suitable for absolute beginners, it is also meant to be enjoyable for those who have already taken basic or intermediate yoga classes.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday - Course introduction and intro to Yoga
2) Tuesday - Start your day off right (gentle yoga sequences and deep relaxation)
3) Wednesday - The science behind Yoga
4) Thursday - Yoga and relaxation
5) Friday - Yoga for your students

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.