Barcelona - kurs języka angielskiego

Audiovisuals and Social Media for the Classroom – EPB-NT
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants are introduced to the educational power of audiovisual content, learning techniques for creating, adapting, and exploiting audiovisual resources in order to help their students engage in learning. They are also shown an array of effective devices and softwares for managing said resources confidently and efficiently. The participants learn to incorporate social media into their lessons in order to make them more effective, besides deepening their knowledge about privacy, digital classroom management, and the safe use of social networking platforms.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday - Course introduction and intro to videos
2) Tuesday – Video platforms
3) Wednesday – Video recording
4) Thursday – Video editing
5) Friday – Teaching techniques

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Intro to technology at school
7) Tuesday – Social networks in the classroom
8) Wednesday – Sharing platforms
9) Thursday – Importance of communication
10) Friday – Being safe online

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

city tour/walk, country walk/trekking, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, guided walks, pub and restaurant evenings, sightseeng

Gracia Barrio, La Pedrera, Casa Amatller, Poble Espanyol, Casa Batlló, Aquarium, Montjüic Castle, Picasso Museum, Park Güell

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.