Florencja (Włochy) niesamowite miejsce na naukę języka języka włoskiego

TEFL and CLIL in Practice for Language Teachers – EPF-CLI
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants learn how to enrich their teaching through the incorporation of CLT methods and task-based learning, and through the use of authentic materials. They discover new ways to tailor their teaching according to the needs of their students and with regard to current language teaching approaches. Participants are also introduced to a multidisciplinary approach to CLIL resources and aids for the preparation of materials and interactive content for non-native language learners, all while discovering the people and places that make up the history of Ireland.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction and Lerners Preferences
2) Tuesday – Communicative Language Teaching (CLT)
3) Wednesday – Authentic Materials
4) Thursday – Content Based Instruction (CBI) versus Content Integrated Learning (CLIL)
5) Friday – Presentations and Peer Observations

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Getting to know CLIL and Art in Florence
7) Tuesday – Love in Florence
8) Wednesday – Food and fashion in Florence
9) Thursday – Focus: music, news, and cinema in Florence
10) Friday – The godfathers of the Renaissance

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

cycling *, mountain biking *, tennis *, tango milonga *

art and craft workshops, bicycle tours *, boat cruises *, city tour/walk, cooking lessons *, country walk/trekking, guided city tours, guided museum tours *, guided walks, joga, museum visits *, orientation tour, walking tour, hiking tours

Pisa *, Chianti *, Venice *, Cinque Terre *, Museo dell’Opera del Duomo *, Medici Villas *, Uffizi Gallery *, Duomo, Piazzale Michelangelo, Ponte Vecchio, San Gimignano, Siena

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.