HOME
KONTAKT
PL | EN | DE | ES | FR | RU


SERIA PODRĘCZNIKÓW

do nauki
języka polskiego
dla obcokrajowców

SERIA „JUNIOR”

dla dzieci
i młodzieży
w wieku 10–15 lat


Iwona Stempek

iwona stempek Kiedy ukończyłam Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim planowałam nadal w zaciszu bibliotek zajmować się literaturą, jednak przypadkowo odkryłam w sobie zupełnie inne powołanie.

Od 1995 roku zajmuję się uczeniem języka polskiego jako obcego. Uczyłam ludzi z ponad siedemdziesięciu krajów, ludzi w różnym wieku, z różnych kręgów kulturowych i na wszystkich poziomach zaawansowania. Bardzo szybko praca ta stała się moją nową pasją. Każdy kurs, to nowe doświadczenie, spotkanie z innym człowiekiem, innym światem problemów. Uczenie w pewnym sensie uzupełnia moją miłość do podróży po świecie i poznawania nowych kultur.

Jako nauczycielka jestem wymagająca, „rzucam studentów na głęboką wodę”, zmuszam do myślenia po polsku, co sprawia, że po prostu szybko zaczynają mówić – a to jest najważniejsze. Prywatnie jestem mamą trójki dzieci, uwielbiam aktywnie spędzać czas: latem rower i rolki, zimą narty, a przez cały rok bliższe i dalsze wycieczki. Dobra książka i ambitne kino to coś, bez czego trudno mi się obejść.

Anna Stelmach

anna stelmach Jestem absolwentką Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a pracuję jako nauczycielka języka polskiego dla obcokrajowców od 1997 roku. Szukając swojej drogi zawodowej studiowałam dodatkowo reklamę, więc bardzo ważna jest dla mnie strona wizualna pomocy naukowych i ich funkcjonalność.

Lubię wychodzić z zajęciami poza podręczniki i salę lekcyjną. Często moje lekcje to praktyczne zadania w realnych warunkach. Chętnie zabieram studentów na wycieczki po miejscach, których sami by nie znaleźli, a o których ja wiele wiem.

Uwielbiam historię, z zapałem fotografuję, lubię kryminały. Cenię polskie kino: mało znane na świecie, a ostatnio coraz lepsze! Z pasją gotuję, czasem razem ze studentami w ramach programu dodatkowego. Gdy nie uczę, zamieniam się w wytrwałą podróżniczkę po Polsce, ze sportowym zacięciem. Jestem konkretna i kreatywna.Sylwia Dawidek

sylwia dawidek „Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować” – zdanie wypowiedziane przez Konfucjusza, idealnie odzwierciedla mój stosunek do zawodu, który wykonuję od 2003 roku. Przygodę z nauczaniem rozpoczęłam po studiach filologicznych na Uniwersytecie Łódzkim i podczas studiów Nauczania Języka Polskiego jako Obcego na Uniwersytecie Śląskim. Bycie lektorką języka polskiego to połączenie dziecięcych marzeń i pasji w życiu dorosłym. Interesują mnie zagadnienia związane z dwujęzycznością i wielojęzycznością. Pasjonuje fonetyka i poprawna wymowa, czym nieustannie torturuję ;-) studentów, nie tylko podczas zajęć dodatkowych.

Z wyboru i z przekonania jestem wegetarianką i feministką. Z zamiłowania – amatorką sztuki, kina, filmów animowanych, tańca współczesnego i jogi. Uwielbiam nocne maratony filmowe, poezję Wisławy Szymborskiej, serial „Little Britain”, twórczość artystyczną Woody Allena, Kim Ki Duka, Marcina Maciejowskiego i mojej siostry. Wolny czas najchętniej spędzam z przyjaciółmi, rodziną i kotem.

Aneta Szymkiewicz

aneta szymkiewicz Uczenie języka polskiego jako obcego to moja misja – ten zawód wybrałam, robię to od chwili ukończenia Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1997 roku i nie tylko jeszcze mi się nie znudziło ;-) ale wciąż się rozwijam, piszę kolejne podręczniki i pomoce naukowe, szkolę innych nauczycieli.

Mam nadzieję, że swoją pasją potrafię zarazić moich studentów, poprzez język pokazać im Polskę, otworzyć na kontakt z polską muzyką, kulturą i literaturą, zachęcić do podróży i rozmów, rozmów, rozmów z Polakami zawsze, wszędzie i przy każdej okazji. Na lekcji często bawimy się, czasem męczymy się, jak zwykle słuchamy i czytamy, ale zawsze mówimy jak najwięcej i tylko po polsku. Bo po to uczymy się języków – żeby skutecznie się komunikować z drugim człowiekiem.

I cieszę się, że mogę podzielić się swoją wiedzą z ludźmi z Europy, Afryki, obu Ameryk, Azji i Australii, a oni przywożą cząstkę swojego świata do mnie.


Joanna Stanek

Joanna Stanek Moja przygoda z nauczaniem obcokrajowców zaczęła się w 2007 roku, kiedy to wyjechałam do Mołdawii, by uczyć dzieci, młodzież i dorosłych oraz animować życie kulturalne Polonii. Po tej rocznej, bogatej w doświadczenia przygodzie wróciłam do Krakowa, skończyłam podyplomowe studia nauczania języka polskiego jako obcego i odtąd uczę w SJO GLOSSA i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zaangażowałam się w prace przy portalu e-polish.eu, biorę udział jako trenerka w cyklicznie organizowanych przez Glossę intensywnych szkoleniach metodycznych, ale ciągle staram się też rozwijać, np. przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach. Na lekcji kładę nacisk na komunikację. Chętnie sięgam po rozmaite gry i stwarzam autentyczne sytuacje, by od razu zanurzyć swoich uczniów w polszczyźnie i jak najskuteczniej motywować ich do mówienia po polsku. Wierzę w metodę marchewki, nie kija.
Uwielbiam podróżować i odkrywać dla siebie nowe miejsca, czasem z przewodnikiem w ręce, częściej wyostrzając wszystkie zmysły na ich specyficzny klimat. Moją pasją jest teatr, kolekcjonuję maski, uwielbiam literaturę iberoamerykańską, małe kina, wycieczki rowerowe i górskie, pikniki w murach starych zamków oraz wielogodzinne sesje kalamburów czy gier planszowych w gronie znajomych. Mnóstwo radości i satysfakcji dają mi zabawy z dziećmi.

Małgorzata Grudzień

Małgorzata Grudzień Jestem absolwentką Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moja przygoda z nauczaniem języka polskiego rozpoczęła się przez przypadek. Podjęłam jednak to nowe wyzwanie i z czasem zaangażowałam się nie tylko w uczenie, lecz również w tworzenie nowych materiałów do portalu e-polish.eu.

Kiedy stoję przed tablicą, jestem wymagająca i konsekwentna, narzucam też żywe tempo zajęć, które mobilizuje kursantów do pracy, ale przy tym zawsze staram się stworzyć na zajęciach ciepłą, przyjacielską atmosferę. Stawiam na kreatywność studentów, na ich aktywny udział w lekcji i dążę do tego, by mówili jak najwięcej i oczywiście tylko w poznawanym języku.

W wolnym czasie czytam, spaceruję, chodzę na dobre filmy. Bardzo lubię gotować. Uwielbiam włoską i meksykańską kuchnię.